Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Symboly obce

Obec vlastní erb, pečať a vlajku. Je zrejmé, že i keď dnešná Podbrezová pozostáva z viacerých starších obcí, či osád – Lopej, Štiavnička, Vajsková, Chvatimech, Skalica a samotná Podbrezová – symbolika je známa iba z dvoch – Štiavničky a Lopeja. V týchto obciach v minulosti skutočne jestvovala obecná samospráva, ktorá na vybavovanie svojej administratívy potrebovala vlastnú pečať.

Pečať obce: 
Pečať Lopeja pochádza z 18. storočia. Zachovala sa na písomnosti z roku 1866. V strede košového poľa vidno rastlinný motív, pripomínajúci rozkonárenú vetvičku, ukončenú azda kvetmi. Pozoruhodné sú tiež štyri hviezdy, ktoré sú v hornej časti pečatného poľa.
Pečať Štiavničky pochádza zo sedemdesiatych rokov 18. storočia. V pečatnom poli vidno tiež rozkonárenú vetvičku, pripomínajúcu mladý stromček. Cez kmeň sú prekrížené dve sekery. Nad stromčekom je ešte otvorená koruna a symbol lemujú dva prehnuté smreky.

Erb obce:
Najvhodnejším riešením pre vytvorenie erbu je vziať za východisko pečať Štiavničky, stromček interpretovať ako briezku, čím sa vytvoril hovoriaci symbol viažúci sa na názov obce Podbrezová. Hviezdy prevzaté z historickej pečate Lopeja majú symbolizovať kedysi samostatné obce, dnes spojené v jednu obec – Podbrezová.


 

Erb

Erb obce Podbrezová          Erb obce Podbrezová          Erb obce Podbrezová


 

Pečať

Pečať obce Podbrezová


 

Vlajka

Vlajka obce Podbrezová


 

Štandarda

Štandarda obce Podbrezová


 

Koruhva

Koruhva obce Podbrezová


 

Za obsah zodpovedá
webmaster


dnes je: 25.6.2017

meniny má: Olívia, Tadeáš

PREDPOVEĎ POČASIA

horehronie.sk

webygroup

Úvodná stránka