Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Symboly obce

Obec vlastní erb, pečať a vlajku. Je zrejmé, že i keď dnešná Podbrezová pozostáva z viacerých starších obcí, či osád – Lopej, Štiavnička, Vajsková, Chvatimech, Skalica a samotná Podbrezová – symbolika je známa iba z dvoch – Štiavničky a Lopeja. V týchto obciach v minulosti skutočne jestvovala obecná samospráva, ktorá na vybavovanie svojej administratívy potrebovala vlastnú pečať.

Pečať obce: 
Pečať Lopeja pochádza z 18. storočia. Zachovala sa na písomnosti z roku 1866. V strede košového poľa vidno rastlinný motív, pripomínajúci rozkonárenú vetvičku, ukončenú azda kvetmi. Pozoruhodné sú tiež štyri hviezdy, ktoré sú v hornej časti pečatného poľa.
Pečať Štiavničky pochádza zo sedemdesiatych rokov 18. storočia. V pečatnom poli vidno tiež rozkonárenú vetvičku, pripomínajúcu mladý stromček. Cez kmeň sú prekrížené dve sekery. Nad stromčekom je ešte otvorená koruna a symbol lemujú dva prehnuté smreky.

Erb obce:
Najvhodnejším riešením pre vytvorenie erbu je vziať za východisko pečať Štiavničky, stromček interpretovať ako briezku, čím sa vytvoril hovoriaci symbol viažúci sa na názov obce Podbrezová. Hviezdy prevzaté z historickej pečate Lopeja majú symbolizovať kedysi samostatné obce, dnes spojené v jednu obec – Podbrezová.


 

Erb

Erb obce Podbrezová          Erb obce Podbrezová          Erb obce Podbrezová


 

Pečať

Pečať obce Podbrezová


 

Vlajka

Vlajka obce Podbrezová


 

Štandarda

Štandarda obce Podbrezová


 

Koruhva

Koruhva obce Podbrezová


 

Za obsah zodpovedá
webmaster


dnes je: 21.8.2017

meniny má: Jana

PREDPOVEĎ POČASIA

horehronie.sk

Víťazstvá, ktoré pomáhajú

Biela pastelka, symbol pomoci v na prvý pohľad neriešiteľných situáciách v živote nevidiacich a slabozrakých, kreslí bielu čiaru na tmavej ceste. Každá z nich sa premení na pomocnú ruku podanú pri snahe naučiť sa samostatne a najmä bezpečne chodiť s bielou palicou, variť, postarať sa o domácnosť, pracovať s počítačom a mnoho iných činností, z ktorých každá je malým víťazstvom. Víťazstvom, ktoré ľuďom so zrakovým postihnutím pomôže viesť plnohodnotný život.
Biela pastelka je v roku 2017 ohraničená 1. júnom a 31. decembrom. Podporiť aktivity pre nevidiacich a slabozrakých je možné príspevkom na účet verejnej zbierky SK23 1111 0000 0014 3025 8006 alebo do stacionárnych pokladničiek umiestnených vo vybraných inštitúciách (školy, úrady, firmy a pod.), zaslaním SMS na číslo 820 v hodnote 2 € v sieti všetkých mobilných operátorov alebo on-line na www.bielapastelka.sk. Ulice miest a obcí po celom Slovensku budú našim tradičným dvojčlenným tímom patriť 22. a 23. septembra. Informačné stánky sa opäť naplnia najrôznejšími kompenzačnými a optickými pomôckami a odpoveďami na všetky vaše otázky o živote so zrakovým postihnutím. Úvodný výkop kampane urobíme vo štvrtok 21.9. v Europa SC v Banskej Bystrici, rodnom meste ambasádora Bielej pastelky 2017, niekoľkonásobného futbalistu roka Mareka Hamšíka. Piatok 22.9. medzi 10.00 a 17.00 nás budete môcť stretnúť na viacerých miestach. Poznačte si: City Aréna v Trnave, OC MAX v Trenčíne, OC Centro v Nitre, Ul. 17. novembra v Topoľčanoch, Mirage SC v Žiline, Divadelné námestie v Martine, ZOC MAX v Prešove, Námestie sv. Egídia v Poprade, Námestie Slobody v Humennom, Aupark v Košiciach a Eurovea v Bratislave, kde sa so sprievodným slovom speváčky a moderátorky Kristíny Prekopovej uskutoční hlavné podujatie Bielej pastelky 2017. V krajských mestách budeme navyše merať zrakové parametre deťom v predškolskom veku a dospelým, ponúkneme vám možnosť odfotiť sa s maketou Mareka Hamšíka a futbalovou loptou s jeho podpisom. Tešíme sa na vás!

Výnos verejnej zbierky bude použitý na:
o špeciálne rehabilitačné programy zamerané na výcvik samostatnej chôdze s bielou palicou, kurzy Braillovho písma, práce s rôznymi kompenzačnými pomôckami, sebaobsluhy a pod.;
• obhajobu práv ľudí so zrakovým postihnutím zameranú na vytváranie rovnakých príležitostí;
o odstraňovanie a prevenciu vytvárania architektonických a dopravných bariér;
o oboznamovanie verejnosti s možnosťami riešenia problémov nevidiacich a slabozrakých ľudí.

Za akúkoľvek prejavenú podporu vám ďakujeme.

webygroup

Úvodná stránka