Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska

Vážení priatelia,

Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska je občianske združenie, ktorého cieľom je vytvárať podmienky pre integráciu ľudí so zrakovým postihnutím do spoločnosti.

 

Ako Vám môžeme pomôcť ?

 

 1. Základné a špecializované sociálne poradenstvo
 • pomôžeme Vám orientovať sa a riešiť problémové situácie pri vyrovnávaní sa s postihnutím, 
 • v sociálnom - právnom poradenstve zameranom na pomoc pri uplatňovaní práv a nárokov vyplývajúcich zo sociálnej legislatívy,
 • pri výbere kompenzačných a optických pomôcok,
 • v oblasti vzdelávania,
 • pri uplatnení sa na trhu práce,
 • pre sociálne prostredie klienta so zrakovým postihnutím (rodina, priatelia a pod.),
 • pre úpravu fyzického postredia klienta (prispôsobenie bytu, pracoviska),
 • pre rodičov a deti so zrakovým postihnutím.

 

 1. Sociálna rehabilitácia
 • priestorová orientácia a samostatný pohyb (chôdza so sprievodcom, s palicou),
 • sebaobsluha (nácvik bežných denných činností),
 • nácvik práce s kompenzačnými, optickými pomôckami,
 • komunikácia (nácvik čítania a písania Braillovho písma, klávesnicové zručnosti),
 • nácvik práce s počítačom (s programom na zväčšenie obrazovky, s hlasovým výstupom, hmatovým displejom).

 

 1. Sprievodcovská a predčitateľská služba
 • Uvedené služby sú poskytované ambulantnou a terénnou formou prostredníctvom stredísk vytvorených v krajských mestách SR. Krajské stredisko v Banskej Bystrici zabezpečuje pokrytie služieb aj v rámci mesta Brezno a v jeho okolí.

 

Poradenské dni v meste Brezno sú každú stredu, v čase od 8.30 hod. do 15.00 hod., v dennom centre Prameň na Rázusovej ulici.

Po dohode s klientom budeme poskytovať služby aj priamo v jeho domácom prostredí.
Uvedené služby sú poskytované bezplatne.

 

Kontakt na pracovníčku:

Milena Pančíková  
tel. číslo: 0908 904 094
 


 

Biela pastelka

Pomôžme nevidiacim vrátiť sa do života

Už tradične v poslednú septembrovú stredu vykročia do ulíc slovenských miest a obcí dobrovoľníci zbierky Biela pastelka.

V stredu 24. septembra sa aj vy môžete stať súčasťou verejnej zbierky, ktorej cieľom je pomôcť nevidiacim a slabozrakým ľuďom. Stačí, ak dobrovoľníkom v uliciach, ktorí budú oblečení v tričkách s nápisom Biela pastelka, prispejete do zapečatenej pokladničky. Odmenia vás spinkou v tvare pastelky. Pomôcť však môžete aj poslaním SMS s ľubovoľným textom v hodnote 2 € na číslo 820 v sieti všetkých mobilných operátorov alebo vkladom na účet číslo 4030016212/3100 až do konca roka.

Dajte v stredu 24. septembra najavo svoju podporu nevidiacim a slabozrakým pripnutím spinky. Ďakujeme.

www.bielapastelka.sk

Biela pastelka


 

Za obsah zodpovedá
webmaster


dnes je: 23.8.2017

meniny má: Filip

PREDPOVEĎ POČASIA

horehronie.sk

Víťazstvá, ktoré pomáhajú

Biela pastelka, symbol pomoci v na prvý pohľad neriešiteľných situáciách v živote nevidiacich a slabozrakých, kreslí bielu čiaru na tmavej ceste. Každá z nich sa premení na pomocnú ruku podanú pri snahe naučiť sa samostatne a najmä bezpečne chodiť s bielou palicou, variť, postarať sa o domácnosť, pracovať s počítačom a mnoho iných činností, z ktorých každá je malým víťazstvom. Víťazstvom, ktoré ľuďom so zrakovým postihnutím pomôže viesť plnohodnotný život.
Biela pastelka je v roku 2017 ohraničená 1. júnom a 31. decembrom. Podporiť aktivity pre nevidiacich a slabozrakých je možné príspevkom na účet verejnej zbierky SK23 1111 0000 0014 3025 8006 alebo do stacionárnych pokladničiek umiestnených vo vybraných inštitúciách (školy, úrady, firmy a pod.), zaslaním SMS na číslo 820 v hodnote 2 € v sieti všetkých mobilných operátorov alebo on-line na www.bielapastelka.sk. Ulice miest a obcí po celom Slovensku budú našim tradičným dvojčlenným tímom patriť 22. a 23. septembra. Informačné stánky sa opäť naplnia najrôznejšími kompenzačnými a optickými pomôckami a odpoveďami na všetky vaše otázky o živote so zrakovým postihnutím. Úvodný výkop kampane urobíme vo štvrtok 21.9. v Europa SC v Banskej Bystrici, rodnom meste ambasádora Bielej pastelky 2017, niekoľkonásobného futbalistu roka Mareka Hamšíka. Piatok 22.9. medzi 10.00 a 17.00 nás budete môcť stretnúť na viacerých miestach. Poznačte si: City Aréna v Trnave, OC MAX v Trenčíne, OC Centro v Nitre, Ul. 17. novembra v Topoľčanoch, Mirage SC v Žiline, Divadelné námestie v Martine, ZOC MAX v Prešove, Námestie sv. Egídia v Poprade, Námestie Slobody v Humennom, Aupark v Košiciach a Eurovea v Bratislave, kde sa so sprievodným slovom speváčky a moderátorky Kristíny Prekopovej uskutoční hlavné podujatie Bielej pastelky 2017. V krajských mestách budeme navyše merať zrakové parametre deťom v predškolskom veku a dospelým, ponúkneme vám možnosť odfotiť sa s maketou Mareka Hamšíka a futbalovou loptou s jeho podpisom. Tešíme sa na vás!

Výnos verejnej zbierky bude použitý na:
o špeciálne rehabilitačné programy zamerané na výcvik samostatnej chôdze s bielou palicou, kurzy Braillovho písma, práce s rôznymi kompenzačnými pomôckami, sebaobsluhy a pod.;
• obhajobu práv ľudí so zrakovým postihnutím zameranú na vytváranie rovnakých príležitostí;
o odstraňovanie a prevenciu vytvárania architektonických a dopravných bariér;
o oboznamovanie verejnosti s možnosťami riešenia problémov nevidiacich a slabozrakých ľudí.

Za akúkoľvek prejavenú podporu vám ďakujeme.

webygroup

Úvodná stránka