Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná

Významné osobnosti

Významné osobnosti a obec Podbrezová

NARODILI SA TU ...

Ján Gál - Podďumbiersky

*14. 2. 1890  Lopej

+03. 04. 1964  Trnava

Úradník v štátnej správe, dopisovateľ slovenskej, katolícky sa orientovanej tlače doma i v krajanských novinách v Rakúsku a USA, spisovateľ.

 

Narodil sa v rodine roľníka Jána Gála, matka Mária bola rodená Tištianová. V mladosti vystriedal viacero zamestnaní - najskôr bol pastierom, potom obuvníkom, neskôr obchodníkom. Záležalo mu na vlastnom vzdelaní a aj keď nemal možnosť navštevovať vyššie školy, sám veľa čítal, študoval.  
V rokoch 1920 - 21 bol podnotárom v Dolnej Lehote, od roku 1921 notárom v Demandiciach, Santovke, Brhlovciach a inde. Po utvorení prvej Československej republiky, ako 28 -ročný, absolvoval notársky kurz. Bol horlivý slovenský národovec.
V roku 1923 vyšla v Bratislave jeho kniha poviedok "Statoční zlodeji a iné rozprávky zo života slovenského ľudu". Životopisné príspevky o slovenských národných dejateľoch, účinkujúcich v úradoch verejnej správy, sústredil do dvoch dielov knihy "Spomínajme otcov a osvecovateľov národa".  
Vo vojnových rokoch 1939 - 1945 verejne v tlači prezentoval odmietavý postoj voči vládnucemu totalitnému režimu, kritizoval falošné "národovectvo" niektorých verejných činiteľov, a preto bol internovaný v koncentračnom tábore v Ilave. osobné spomienky na okolnosti svojho uväznenia a zážitky z väzenia spracoval v knihe "Z kalicha utrpenia" - vyšla v Komárne v roku 1947.

 

L. SáraLadislav Sára

* 09. 02. 1913  Lopej

+19. 02. 1945  Melk

Pedagóg, protifašistický bojovník, rozhlasový hlásateľ.

 

Narodil sa v Lopeji. V prvej svetovej vojne mu zomrel otec, jeho matka Anna rod. Vesielková zdedila po ňom čižmársku dielňu. Do ľudovej školy chodil v Brezne. V školskom roku 1928/29 začal študovať v Učiteľskom ústave v Banskej Štiavnici, posledný rok štúdia absolvoval v Lučenci, kde aj zmaturoval. Skúšky učiteľskej spôsobilosti pre ľudové školy zložil 30. 11. 1935 v Lučenci, o dva roky neskôr v Banskej Bystrici získal aj kvalifikáciu pre meštianske školy.
Vyučoval na ľudovej škole v Trebišove, na meštianskej škole v Brezne a od roku 1939 vyučoval slovenský jazyk, dejepis a zemepis na Vyššej priemyselnej škole v Banskej Bystrici, kde zotrval do roku 1944. Tu sa zúčastňoval rôznych kultúrnych podujatí, bol spolupracovník amatérskeho divadla, autor kroniky mestského divadelného zduženia, spoluorganizátor rozhlasových krajových vysielaní. Po vypuknutí SNP v roku 1944 bol prvý hlásateľ Slobodného slovenského vysielača v Banskej Bystrici. Po zajatí na Starých Horách 31. 10. 1944 bol väznený v Banskej Bystrici, neskôr v Bratislave. Zahynul počas náletu amerických stíhačiek na nacistický transport do koncentračného tábora. Vyznamenaný bol in memoriam roku 1945 Československým vojnovým krížom 1939, roku 1947 Štátnou cenou v odbore rozhlasu, roku 1952 Radom SNP I tr.

 

Zdroj: publikácia Podbrezová


 

PÔSOBISKO

 

Jozef MurgašJozef Murgaš

*1864  Tajov pri Banskej Bystrici

+1929  Wilkes Barre, Pensylvánia, USA

Rímskokatolícky kňaz, vynálezca svetového formátu, priekopník rádiotelegrafie, maliar, politik, organizátor a zberateľ.

 

Reverend Jozef Murgaš sa narodil roku 1864 v Tajove. Už ako žiak vynikal bystrosťou umu a zručnosťou rúk so sklonom k maliarstvu. Študoval v kňazskom seminári v Ostrihome a Banskej Bystrici, kde sa s mimoriadnou intenzitou venoval štúdiu elektrotechniky a potajomky kreslil. V Budapešti a v Mníchove sa jeho talent rozvinul do oblasti sakrálneho maliarstva. Po návrate pôsobil ako kaplán v Chrenovci, Slovenskej Ľupči, Dubovej a v Lopeji.

Počas pôsobenia v Lopeji v rokoch 1894 - 96 namaľoval aj veľký sakrálny obraz sv. Juraja, ktorý je dodnes umiestnený v kostole na hlavnom oltári.

 

 

Jozef Gregor - TajovskýJozef Gregor - Tajovský

*18. 10. 1874  Tajov pri Banskej Bystrici

+20. 05. 1940  Bratislava (pochovaný je v Tajove)

Učiteľ, spisovateľ, úradník v peňažných ústavoch, redaktor knižnej edície i časopisov.

 

Svoje pomerne šťastné detstvo a chlapčenstvo prežil pri starých rodičoch (Jozef Gregor pochádzal z 9 detí). Na tieto časy si neskoršie spomína v črtách Do konca, Žliebky a Prvé hodinky. Strednú školu navštevoval v Banskej Bystrici, odtiaľ odišiel do Kláštora pod Znievom, kde skončil učiteľské štúdium. Potom päť rokov pôsobil ako učiteľ na rozličných miestach. V školskom roku 1895 - 1896 učil aj v Lopeji v cirkevnej škole, ktorá sa nachádzala pri kostole. Už v tomto období sa dostal k literárnej tvorbe ako zberateľ ľudových povestí, ktoré boli uverejňované v ľudovom časopise Národný hlásnik.

 

 

František ŠvantnerFrantišek Švantner

*29. 01. 1912  Bystrá

+13. 10. 1950  Praha

Pedagóg, protifašistický bojovník, rozhlasový hlásateľ.

Jeho život bol úzko spätý s Podbrezovou. V podbrezovskej železiarni pracoval jeho otec Leopold Švantner, takisto aj jeho dvaja starší bratia. Tiež dej jednej z jeho prvých poviedok "Výpoveď". ktorú napísal v roku 1933 ešte ako študent, sa odohráva vo fabrike. Po skončení ľudovej školy v rodnej obci navštevoval František Švantner v rokoch 1924 - 29 Štátnu meštiansku školu v Podbrezovej. V štúdiu pokračoval na Učiteľskom ústave v Banskej Bystrici. V študentskej práci bol dôsledný, neznášal povrchnosť, veľmi rád mal hudbu, bol veľmi úzko spätý so svojím rodným okolím, so svojou podďumbierskou prírodou. Po skončení učiteľského ústavu nastúpil na svoje prvé učiteľské pôsobisko (1933 - 1940) na Obecnú ľudovú školu v Mýte pod Ďumbierom. Na jar v roku 1940 zložil príslušné skúšky pre kvalifikáciu na meštiansku školu a začal učiť v podbrezovskej meštianke ako odborný učiteľ slovenčiny, dejepisu a zemepisu. Počas päťročného učiteľského podbrezovského pobytu napísal František Švantner takmer všetky novely zo zbierky Malka a väčšiu časť románu nevesta hôľ.

 

Zdroj: publikácia Podbrezová


 

Za obsah zodpovedá
webmaster


dnes je: 21.8.2017

meniny má: Jana

PREDPOVEĎ POČASIA

horehronie.sk

Víťazstvá, ktoré pomáhajú

Biela pastelka, symbol pomoci v na prvý pohľad neriešiteľných situáciách v živote nevidiacich a slabozrakých, kreslí bielu čiaru na tmavej ceste. Každá z nich sa premení na pomocnú ruku podanú pri snahe naučiť sa samostatne a najmä bezpečne chodiť s bielou palicou, variť, postarať sa o domácnosť, pracovať s počítačom a mnoho iných činností, z ktorých každá je malým víťazstvom. Víťazstvom, ktoré ľuďom so zrakovým postihnutím pomôže viesť plnohodnotný život.
Biela pastelka je v roku 2017 ohraničená 1. júnom a 31. decembrom. Podporiť aktivity pre nevidiacich a slabozrakých je možné príspevkom na účet verejnej zbierky SK23 1111 0000 0014 3025 8006 alebo do stacionárnych pokladničiek umiestnených vo vybraných inštitúciách (školy, úrady, firmy a pod.), zaslaním SMS na číslo 820 v hodnote 2 € v sieti všetkých mobilných operátorov alebo on-line na www.bielapastelka.sk. Ulice miest a obcí po celom Slovensku budú našim tradičným dvojčlenným tímom patriť 22. a 23. septembra. Informačné stánky sa opäť naplnia najrôznejšími kompenzačnými a optickými pomôckami a odpoveďami na všetky vaše otázky o živote so zrakovým postihnutím. Úvodný výkop kampane urobíme vo štvrtok 21.9. v Europa SC v Banskej Bystrici, rodnom meste ambasádora Bielej pastelky 2017, niekoľkonásobného futbalistu roka Mareka Hamšíka. Piatok 22.9. medzi 10.00 a 17.00 nás budete môcť stretnúť na viacerých miestach. Poznačte si: City Aréna v Trnave, OC MAX v Trenčíne, OC Centro v Nitre, Ul. 17. novembra v Topoľčanoch, Mirage SC v Žiline, Divadelné námestie v Martine, ZOC MAX v Prešove, Námestie sv. Egídia v Poprade, Námestie Slobody v Humennom, Aupark v Košiciach a Eurovea v Bratislave, kde sa so sprievodným slovom speváčky a moderátorky Kristíny Prekopovej uskutoční hlavné podujatie Bielej pastelky 2017. V krajských mestách budeme navyše merať zrakové parametre deťom v predškolskom veku a dospelým, ponúkneme vám možnosť odfotiť sa s maketou Mareka Hamšíka a futbalovou loptou s jeho podpisom. Tešíme sa na vás!

Výnos verejnej zbierky bude použitý na:
o špeciálne rehabilitačné programy zamerané na výcvik samostatnej chôdze s bielou palicou, kurzy Braillovho písma, práce s rôznymi kompenzačnými pomôckami, sebaobsluhy a pod.;
• obhajobu práv ľudí so zrakovým postihnutím zameranú na vytváranie rovnakých príležitostí;
o odstraňovanie a prevenciu vytvárania architektonických a dopravných bariér;
o oboznamovanie verejnosti s možnosťami riešenia problémov nevidiacich a slabozrakých ľudí.

Za akúkoľvek prejavenú podporu vám ďakujeme.

webygroup

Úvodná stránka