Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná
Oficiálne stránky obce PodbrezováHľadať
 
 

MŠ Lopej

Štátna materská škola.

Vyučovací jazyk: slovenský
Zriaďovateľ: Obec Podbrezová
Riaditeľka: Mgr. Jana Krbylová (dlhodobá PN) - zastupuje Eva Paihofnerová
E-mail: jana.krbylova@podbrezova.sk
Telefón: 0902 709 125
Adresa: Dolná 484/1, 976 98 Lopej


 
Žiadosť o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie
 Žiadosť prijatie dieťaťa.pdf (34.1 kB) (34.1 kB)

 

Vynášanie Moreny v Lopeji

20. marca o 10. hodine  sa zišli na školskom dvore v Lopeji deti a zamestnanci  materskej školy, pani prednostka Obecného úradu, niektorí rodičia, starí rodičia a sympatizanti materskej školy, aby ľudovými piesňami za doprovodu harmoniky v sprievode obcou Morenu a zlé sily z obce vyprevadili. Na moste nad riekou Hron Morenu zapálili a do vody hodili. Tak sme si pripomenuli starý slovanský  zvyk vynášania Moreny na prvý jarný deň.

Vynášanie Moreny


 

Návšteva knižnice

7. marca v dopoludňajších hodinách sme spolu s deťmi navštívili knižnicu v Lopeji. Knihovníčka Dianka Turňová si našla čas a prišla aj mimo otváracích hodín knižnice. Ochotne nám porozprávala a poukazovala, ako to v knižnici funguje a deti si mohli prelistovať detské knihy. My sme jej darovali vlastnoručne vyrobenú knihu o domácich zvieratkách. Návšteva knižnice  nebola len z dôvodu, že marec je mesiacom knihy. Jej zámerom bolo tiež  zvýšiť záujem  detí o požičiavanie kníh. Dúfame, že deti s rodičmi opätovne navštívia knižnicu a stanú sa jej členmi.

knižnica  knižnica


 

Detský karneval

Aj napriek chrípkovému obdobiu detí v našej materskej škole neubudlo a mohli sme sa zúčastniť na karnevale v materskej škole. Zábavy a súťaží bolo dosť a dosť. Kto chce vedieť a vidieť viac, fotografie sú dostupné vo fotogalérii. 

 

Karneval  Karneval


 

Mikuláš 2017

Mikuláš

Viac fotografií nájdete vo fotogalérii.


 

Tvorivé dopoludnie so starými rodičmi

A zas prišiel október  - Mesiac úcty k starším. Tak ako jesenná príroda hrá všetkými farbami, aj  starí rodičia sú krásni svojou zrelosťou a životnými skúsenosťami. 19. októbra dopoludnia prijali naše pozvanie do materskej školy. Vnúčatá  sa už na ne tešli, nacvičili ľudové pásmo Stará mama pustite nás na tanec, ktoré malo premiéru deň skôr na schôdzi Červeného kríža v Lopeji a keďže ho rodičia ešte nevideli, plánujeme s ním vystúpiť aj na Slávnosti svätého Juraja v Lopeji. Učiteľky  spolu s deťmi vyrobili pozvánky a medaily so slaného  cesta. V pozvánke boli starí rodičia informovaní, že ich čaká tvorivé dopoludnie z ovocia a zeleniny. Boli sme milo prekvapení, ako sa  na tvorenie pripravili. Priniesli si rôznorodý prírodný materiál a niektorí aj stiahnuté námety z internetu. Ani niektorí rodičia nezaháľali a pomohli im pri príprave.  Tvorenie spolu s vnúčatami mohlo začať. Proces aj výsledky boli naozaj nápadité, o čom svedčí aj výstavka prác.

Tvorivé dopoludnie Tvorivé dopoludnie

FOTOGALÉRIA TU.


 

Deň detí 2017

1. júna je Deň detí. V materskej škole v Lopeji sme sa rozhodli, že tento deň strávime v blízkom okolí, ktoré tiež poskytuje veľa možností. Pridali sa k nám aj rodičia detí. Cesta vlakom z Lopeja na Chvatimech, krátka turistika  na ranč Čierny Hron vo Valaskej, pobyt na ranči u Eugena Kardhordu spojený so sprevádzaním a rozprávaním majiteľa o jeho zvieracích obyvateľoch – orlovi Oldovi, jastraboch, kozičkách, koníkoch, husiach s mladými, kvočke s kuriatkami, psoch Nele a Laure... Vozenie na koníkoch bolo tiež fajn. Obed v pizzérii  Maestro  bol príjemným zavŕšením tohto vydareného a na zážitky bohatého dňa.

Deň detí Deň detí


 

Vynášanie Moreny
Návšteva knižnice

Návšteva miestnej knižnice v Lopeji

20. marca deti materskej školy v Lopeji navštívili knižnicu, ktorú majú v tesnom susedstve, aby pochopili, že čítať knihy má význam, lebo nielen rozširujú vedomosti človeka, ale rozvíjajú fantáziu, predstavivosť, duševný svet a prežívanie človeka. Pani Dunajská, knihovníčka, nám  ochotne poukazovala, ako majú rozdelené knihy a vysvetlila spôsob požičiavania.  Bolo by dobré, keby si rodičia tiež našli čas na knihu a svojim príkladom viedli deti k láske ku knihám, aby sa rady stálych čitateľov rozrastali.

 

Vynášanie Moreny v Lopeji

Prvý jarný deň je dňom rovnodennosti, čo znamená, že všetci na Zemi budú mať rovnaký deň ako noc.

Príchod jari bol na území Slovenska oddávna spájaný s rôznymi ľudovými tradíciami. Jednou z nich, ktorá má korene v predkresťanskom období, je vynášanie Moreny (Marmurieny, Mureny), slamenej figuríny odetej do ženských šiat.

Morena symbolizovala slovanskú bohyňu zimy a smrti. Morenu nosili ľudia po dedine a nakoniec podpálili a hodili do potoka. Verili, že takto odoženú od seba choroby, ba aj smrť.

Na tento zvyk sme nadviazali aj my v materskej škole v Lopeji, aby sme deťom priblížili ľudové zvyky. Najprv si deti na školskom dvore za doprovodu harmoniky zaspievali a zatancovali na známe ľudové piesne. Spolu s rodičmi a sympatizantmi materskej školy sme  v spoločnom sprievode spevom vyprevadili  Morenu k mostu cez Hron, kde sme sa Morene prihovorili básničkou,  zapálili sme ju  a do vody hodili.

 Jar je tu!

 

Fotografie nájdete vo fotogalérii:

Vynášanie Moreny

Návšteva obecnej knižnice


 

Bublinkový bál

Bublinkový bál

21.2.2017

Bublinkové víly pozvali rozprávkové a iné bytosti na bál. Pozrite si, ako to dopadlo...

Bublinkový bál  Bublinkový bál

 

Ďalšie fotografie nájdete vo fotogalérii.


 

Mesiac úcty k starším 2015

Dopoludnie venované starým rodičom sa nieslo v duchu vzájomnej lásky a porozumenia. Vzdávame úctu a vďaku všetkým, ktorí zavítali do našej materskej školy. 

Mesiac úcty k starším 2015           Mesiac úcty k starším 2015

Ďalšie obrázky nájdete vo fotogalérii.


 

December 2014

Dňa 5.12. 2014 o 9.hodine nás prišiel do materskej školy navštíviť  Mikuláš v sprievode dvoch čertov a anjela. Prišli sa pozrieť  aj deti v sprievode svojich rodičov z Lopeja a Vajskovej, ktoré ešte nenavštevujú materskú školu. Všetky deti dostali balíčky plné sladkostí.

Mikuláš

 

Ďalšie obrázky nájdete vo fotogalérii


 

Stretnutie so starými rodičmi 2014

Október je mesiac, ktorý je jedným z troch posledných v mesiaci, možno už trochu chladný, avšak spolu s mesiacom máj skrýva v sebe asi najväčšie čaro ročného obdobia. Hýri pestrými farbami, parky sú plné padajúceho farebného lístia... Pri prechádzkach sa v našich očiach odrážajú najkrajšie farby prírody, vnímame ich každým zmyslom. To príroda očakáva príchod zimy. Mnohí sa zamyslíme a ticho si povieme, aká krásna je jeseň. Podobne ako je to s ročným obdobím je to aj s ľudským životom. Práve spomienky sú pestré ako listy v prírode. V spomienkach sa nájdu najkrajšie prežité roky, ale aj vážne až smutné obdobia... ale život ide ďalej.


21. október dopoludnia sme využili v Mesiaci  úcty k starším na to, aby v ňom  vnúčence znásobili svoju nehu k svojim starým rodičom, boli k nim ešte milšie, ešte vrúcnejšie. Stretnutie v priestoroch našej materskej školy bolo toho vyvrcholením. Pripravili sme darčeky v  podobe kultúrneho programu, obrázku a ochutnávok nátierok z jedálnička školskej jedálne. Nechýbal ani pitný režim. Aj niektoré staré mamy sa činili a napiekli chutné koláče a pampúšiky.

Stretnutie so starými rodičmi 2014

             Stretnutie so starými rodičmi 2014


 

Brigáda na železničke

Dňa 20. mája v dopoludňajších hodinách  sa  zišli   niektorí rodičia a zamestnanci z materskej školy  Lopej  na stanici Chvatimech Čiernohronskej železničky, aby pomohli pod vedením zamestnankyne železničky pani Bílkovej upratať a vyčistiť areál stanice od odpadkov a zároveň pokosiť trávu. Ďakujem rodičom za vysokú účasť a usilovnú prácu. Odmenou nám bude zľavnené cestovné na výlete železničkou do Vydrova, ktorý podnikneme spolu s deťmi z príležitosti Medzinárodného dňa detí.

Mgr. Jana Krbylová, riaditeľka MŠ Lopej

Brigáda na železničke


 

Detské pásmo 24.03.2014

24. marca 2014 bola nedeľa ako každé iné, možno len trochu sychravejšia ako sme zvyknutí. Na požiadanie lopejského spolku urbárnikov vybrané deti vystúpili na ich výročnej schôdzi a ľudovým pásmom všetkým zúčastneným potvrdili, že na piesne našich predkov nezabúdame ani v dnešnej modernej dobe.

Detské pásmo 24.03.2014

Detské pásmo 24.03.2014

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ďalšie fotografie nájdete vo fotogalérii.


 

Morena 20.03.2014

Vynášanie Moreny patrí na Slovensku k dôležitej ľudovej tradícii, spájanej s oslavami konca zimy a príchodu jari. V dnešnej dobe, keď už dieťa predškolského veku skôr zaspieva anglickú pesničku ako slovenskú ľudovú, sme sa v našej materskej škole v Lopeji rozhodli oživiť staroslovanský zvyk vynášania Moreny, kedy ľudia verili, že keď Morenu z obce vynesú a spália, spolu s ňou vyženú nebezpečné choroby a tým aj smrť a zlé sily z chotára,  urýchlia odchod zimy a na jej miesto nastúpi teplá a slnečná jar. Dňa 20. marca sa deti materskej školy v Lopeji spolu so svojimi učiteľkami a školníčkou, niektorými rodičmi a starými rodičmi zúčastnili aktu vynášania Moreny, ktorý bol doprevádzaný hrou na harmonike učiteľky zo ZUŠ  vo Valaskej Vlasty Pasztorkovej.

Deti Morene zarecitovali, zatancovali aj zaspievali a v pochôdzke po známych uliciach obce Lopej spolu so zúčastnenými ľuďmi spievali známe detské ľudové piesne s harmonikou. Ušlo sa im aj sladkej odmeny od niektorých obyvateľov. Na moste ponad rieku Hron Morenu vyzliekli, zapálili a z mosta do vody hodili. 

 

Ďalšie fotografie nájdete vo fotogalérii.


Morena 20.03.2014Morena 20.03.2014


 

Marec - mesiac knihy

Známy pedagóg J.A. Komenský povedal: „Nemilovať knihu, znamená nemilovať múdrosť a nemilovať múdrosť, znamená stávať sa hlupákom.“

Už tradične mesiac marec spájame nielen s príchodom jari, ale i mesiacom knihy. Kniha patrí medzi neodmysliteľných spoločníkov mladých i starých.

Lásku ku knihám treba deťom vštepovať už od útleho veku, kedy získavajú základné návyky pre život. S knihami deti materskej školy v Lopeji pracujú po celý školský rok, ale v mesiaci marec sme na ne upriamili väčšiu pozornosť. Skoro každé dieťa si prinieslo z domu svoju obľúbenú knihu, v ktorej si deti prezerali obrázky a počúvali rozprávky na želanie z úst svojich učiteliek. Keďže naša materská škola susedí s obecnou knižnicou, mali sme to do nej len „na skok.“ Dňa 13. marca sme knižnicu navštívili. Pani knihovníčka nás pekne privítala a primeranou formou nás oboznámila s knihami pre deti a knižničným poriadkom. Deti mali možnosť  pýtať sa, čo ich zaujíma a debata bola veľmi plodná. Myslíme si, že tento deň splnil svoj účel a priniesol radosť a ponaučenie všetkým zúčastneným.

Návšteva knižnice 13.03.2014

Návšteva knižnice 13.03.2014

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ďalšie fotografie nájdete vo fotogalérii.


 

Karneval v MŠ Lopej

Obdobie od Troch kráľov do popolcovej stredy nazývame fašiangami. Neodmysliteľnou súčasťou fašiangov sú karnevaly, plesy, zábavy.  Deň karnevalu sme určili na 25. februára. V tento deň sa materská škola zmenila na  krajinu plnú rozprávkových bytostí, na ktoré sa prišli pozrieť Šmoulo a Šmoulinka – lesní škriatkovia. Zatancovali sme si spoločne na piesne o šmouloch. O karnevale sa dozvedel aj lesný duch a prišiel sa tiež pozrieť. Vymyslel pre deti súťaže. Ukradol deťom nové omaľovánky a museli sme ich hľadať. Našťastie sa našli a každé dieťa dostalo odmenu – omaľovánku za peknú masku. Na obed nechýbali pampúšiky – typické fašiangové jedlo.

Karneval v MŠ LopejKarneval v MŠ Lopej


 

Adventné dopoludnia

Advent je čas očakávania a prípravy na najkrajší sviatok v roku – Vianoce.  Aké bolo adventné obdobie v materskej škole  Lopej?
Naša materská škola nežije životom oddeleným od rodiny, ale snažíme sa zapájať do akcií aj rodičov, aby deti cítili  spolupatričnosť svojich najbližších a mohli sa spolu s nimi podeliť o zážitky.
Prvá adventná nedeľa pripadla na 1. decembra, preto sme sa rozhodli ešte pred ňou stretnúť  dopoludnia počas riadnej prevádzky materskej školy a zhotoviť si adventné vence. Rodičia nám ochotne pomohli pri zháňaní prírodného materiálu, priniesli čečinu, stuhy,  sviece a iné drobnosti a spolu s deťmi a niektorými mamičkami sme sa za počúvania vianočných kolied pustili do roboty. Za prekrásne vence a vianočné ikebany by sa nemuseli hanbiť ani profesionálne dizajnérky. Počas adventného obdobia zdobili  vlastné domovy i materskú školu.
Ďalšími predvianočnými podujatiami boli  vítanie Mikuláša v Podbrezovej - 5. decembra, v MŠ Lopej - 6. decembra, príprava, pečenie a zdobenie medovníkov – 10. decembra a vianočná besiedka v materskej škole – 17. decembra.
Našim záujmom je, aby sa deti i rodičia cítili v materskej škole dobre a aby jej prívlastok „materská“ právom patril. V novom roku prajeme všetkým zdarný začiatok a pri dobrom zdraví naplnenie všetkých predsavzatí, túžob a plánov.

 

Vianočná besiedka

Adventné posedenia


 

V bábkovom divadle v Banskej Bystrici – 8. 11. 2013

Rozprávky o psíčkovi a mačičke, známejšie ako Psíček a mačička patria medzi naše obľúbené, preto sme 8. 11. 2013 dopoludnia navštívili bábkové divadlo v Banskej Bystrici, aby sme videli aj ich dramatickú podobu. Dozvedeli sme sa ako spolu gazdovali a o všelijakých iných veciach, ktoré nám previedli bábkoherci Ivana Kováčová a Juraj Smutný. Predviedli nám spolužitie dvoch rozdielnych stvorení, ktoré spolu žijú a snažia sa – napriek svojim rozdielom - prežiť krásne chvíle, pochopiť jeden druhého a pritom sa ešte potešiť.

 

     Návšteva v bábkovom divadle v BB        Návšteva bábkového divadla v BB                        


 
ÚvodÚvodná stránka