Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu vodorovná
Oficiálne stránky obce PodbrezováHľadať
 
 

Symboly obce

Obec vlastní erb, pečať a vlajku. Je zrejmé, že i keď dnešná Podbrezová pozostáva z viacerých starších obcí, či osád – Lopej, Štiavnička, Vajsková, Chvatimech, Skalica a samotná Podbrezová – symbolika je známa iba z dvoch – Štiavničky a Lopeja. V týchto obciach v minulosti skutočne jestvovala obecná samospráva, ktorá na vybavovanie svojej administratívy potrebovala vlastnú pečať.

Pečať obce: 
Pečať Lopeja pochádza z 18. storočia. Zachovala sa na písomnosti z roku 1866. V strede košového poľa vidno rastlinný motív, pripomínajúci rozkonárenú vetvičku, ukončenú azda kvetmi. Pozoruhodné sú tiež štyri hviezdy, ktoré sú v hornej časti pečatného poľa.
Pečať Štiavničky pochádza zo sedemdesiatych rokov 18. storočia. V pečatnom poli vidno tiež rozkonárenú vetvičku, pripomínajúcu mladý stromček. Cez kmeň sú prekrížené dve sekery. Nad stromčekom je ešte otvorená koruna a symbol lemujú dva prehnuté smreky.

Erb obce:
Najvhodnejším riešením pre vytvorenie erbu je vziať za východisko pečať Štiavničky, stromček interpretovať ako briezku, čím sa vytvoril hovoriaci symbol viažúci sa na názov obce Podbrezová. Hviezdy prevzaté z historickej pečate Lopeja majú symbolizovať kedysi samostatné obce, dnes spojené v jednu obec – Podbrezová.


 

Erb

Erb obce Podbrezová          Erb obce Podbrezová          Erb obce Podbrezová


 

Pečať

Pečať obce Podbrezová


 

Vlajka

Vlajka obce Podbrezová


 

Štandarda

Štandarda obce Podbrezová


 

Koruhva

Koruhva obce Podbrezová


 
ÚvodÚvodná stránka